Іршанська громада
Коростенський район, Житомирська область

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Фото без опису

Рішення про об’єднання Іршанської селищної та Добринської сільської громад було прийнято в серпні 2015 року, а перші вибори Іршанської селищної ради об’єднаної територіальної громади відбулись у жовтні 2015 року.

Селище міського типу Іршанськ є адміністративним центром територіальної громади Іршанської селищної ради та розташоване в межах Житомирського Полісся на правій стороні річки Ірша.

Населений пункт відзначається компактністю, високим рівнем інженерного облаштування та благоустрою. Іршанській селищній раді підпорядковані населені пункти: смт.Іршанськ, с.Добринь, с.Губенкове, с.Ємилівка, с.Гуто-Добринь. Територія селищної ради межує з Новоборівською селищною радою Хорошівського району, Шершнівською сільською радою Коростенського району, Луківською сільською радою Малинського району, Гутопотіївською сільською радою Радомишльського району, Салівською сільською радою Черняхівського району.

Площа території Іршанської територіальної громади складає 6422,7 га, з них площа населених пунктів 760,4 га, в т.ч. - 383 га смт.Іршанськ.

Кількість населення громади станом на 2018 рік – 7508 осіб.

Відстань від адмін.центру громади до обласного центру міста Житомира – 65 км, до районного центру селища Хорошів – 30 км, до залізничної станції Нова Борова – 10 км.


Історія селища Іршанськ.

5 серпня 1960 року на базі промислових майданчиків Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК) та Іршанського будівельно-монтажного управління № 72 (БМУ-72) утворилось робітниче селище. Першими поселенцями на теренах сучасного Іршанська в 1953 році були геологорозвідники та будівельники. В народі нове поселення називали «11-тий кілометр» (відстань від тодішньої залізничної станції Турчинка) та неофіційно величали – «місто Титаноград».

Фото без опису

На той час новий населений пункт адміністративно підпорядковувався Новоборівській селищній раді. В ньому проживали робітники, службовці та їх сім’ї, всього 876 мешканців. У січні 1963 року Іршанськ отримав статус селища міського типу і став центром селищної ради. Того ж року відбулися перші вибори до селищної ради, на яких обрано 25 депутатів.

У 1986 році селище титанодобувачів нагороджене Почесною грамотою Верховної Ради УРСР за трудові успіхи, високу культуру та зразковий благоустрій.

Надра околиць Іршанська багаті на цінні мінерали. Серед них перше місце займають поклади ільменіту. Згідно з легендою, ще за часів Івана Богуна, на берегах древньої Рзи (Ірші) місцеві жителі відшукали «вдовину гречку» – ільменітові руду. З неї виготовляли метал на плуги та серпи, зброю, шоломи та кольчуги. Особливо славилися мечі.

Відкривачем поліського ільменіту в 30-х роках ХХ століття був відомий житомирський геолог, професор Степан Володимирович Бєльський. Саме він представив перші дані про наявність ільменіту високих концентрацій у русловій частині Ірші. Подальші пошуки, вивчення і оцінка продовжувалась геологорозвідниками в довоєнні та післявоєнні роки.

Наприкінці 1954 року в числі першої організованої виробничої одиниці з Киргизії на Прирейкову базу селиша Нова Борова, для забезпечення новобудови електроенергією, прибув енергопоїзд № 37 з трудовим колективом у складі 31 фахівця. Відтоді почалася славна історія Іршанського гірничо-збагачувального комбінату – головного підприємства на Житомирщині з видобутку ільменітових пісків та їх збагачення.

Першим директором комбінату був призначений Семен Маркелович Санніков. Нове підприємство розпочало розробку Іршанської групи родовищ ільменітових руд. Перші кілограми ільменітового концентрату видала дослідна 50-ти літрова драга навесні 1956 року.

На той час, окрім гірничо-збагачувального комбінату, в Іршанську діяли два будівельно-монтажні управління, Турчинський промисловий комбінат, хлібопекарня. Для робітників збудували гуртожитки барачного типу (теперішня вулиця Гулія).

Згодом населений пункт досяг певного благоустрою. На його території вже розміщувались клуб, дві бібліотеки, медичний пункт, дитячий садок, відділення зв´язку, їдальня. У 1956 році збудовані два перші сучасні житлові будинки № 1 та № 3 по вулиці Гагаріна з усіма зручностями.


Історія села Добринь

Історія появи поселень в районі сел Добринь, Ємилівка, Гуто-Добринь, Губенкове приходиться на період XVI-XVIICT. Історично, на цих лісових та болотяних землях, поселялись змушені шукати кращої долі люди, які потерпали від татаро-турецького іга. Після воз'єднання України з Росією територія села, як і вся Правобережна Україна, входила до складу Польщі.

Фото без опису

Та з 1795 року, за указом Сенату, на приєднаній до Росії території , було утворено Житомирську губернію. В 1908 році у Добрині відкрили запаси габро і лабродариту. Незабаром з'явились кар'єри, на яких працювати стали мешканці села під проводом приїжджих майстрів. За часів царизму було побудовано школу, церкву, вітряний млин.

В роки Радянської влади на території сіл було організовано колгоспи та промартілі (з видобутку торфу). Та не зважаючи на непогані показники врожайності не оминуло лихо і Добринь: у 1932-1933 роках села постраждали від Голодомору. За часів другої світової війни в районі відбувалися бої за визволення України між німецькими загарбниками та партизанськими з'єднаннями Ковпака. Також в цьому районі діяв загін Української Повстанської Армії (УПА). Друга половина XX ст. для жителів Добринської місцевості - це час розвитку копалин та сільськогосподарського виробництва місцевого значення.


СЬОГОДЕННЯ ГРОМАДИ

Іршанська ОТГ утворилася 17.11.2015 відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» шляхом об’єднання Іршанської селищної та Добринської сільської ради. В найближчій перспективі до складу громади увійдуть ще 2 сільські ради Коростенського району.

Громада сьогодні - це сучасне місто, з комфортними умовами проживання, об'єднане з агропромисловими селами Добринської сільської ради.

Сучасність, прогресивність та комфортність - обличчя громади - забезпечується інвестиційною привабливістю та стабільністю розвитку бізнесу в видобувній галузі промисловості.


ПРОМИСЛОВІСТЬ

 Підприємства залізорудної промисловості, розташовані на території громади - головні постачальники титанової сировини для хіміко-металургійного комплексу України та країн імпортерів. Видобуток руди провадиться відкритим способом з подальшим збагаченням, що забезпечує повний цикл виробництва, на якому працевлаштована основна кількість працездатного населення громади.

http://irshansk-rada.gov.ua/wp-content/uploads/2012/02/1350ldmitrivk_v-300x209.jpg

Філія «ІРШАНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»

Вид діяльності: видобуток та збагачення титанової сировини

Адреса: 12110, Житомирська область, Хорошівський район, смт.Іршанськ, вул.Шевченка, буд.1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ВАЛКИ- ІЛЬМЕНІТ"

Вид діяльності: видобуток та збагачення титанової сировини

Адреса: 12110, Житомирська область, Хорошівський район, смт.Іршанськ, вул.Шевченка, буд.1-а

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МЕЖИРІЧЕНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ"

Вид діяльності: видобуток та збагачення титанової сировини

Адреса: 12110, Житомирська область, Хорошівський район, смт.Іршанськ, вул.Шевченка, буд.1-а

Фото без опису

Головними споживачами ільменітового концентрату є підприємства хімічної промисловості України, та за кордоном. Завдяки дисципліні постачання, високій якості продукції та ряду унікальних властивостей, попит на поліський титан постійно збільшується, а комбінати мають постійний ринок збуту.

Родовища декоративного каменя, які розташовані в межах Добирнської сільської ради, розробляються відкритим способом на кар'єрах приватної форми власності. Підприємства з видобутку вже не одне десятиліття співпрацюють з органами місцевої влади, долучаючись до економічного та соціального розвитку регіону .

Фото без опису

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНА КАПІТАЛ"

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДЕКОРАТИВНИЙ КАМІНЬ УКРАЇНИ"

Вид діяльності: видобуток граніту.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПОЛІСЬКИЇЙ ЛАБРОДАРИТ"

Вид діяльності: видобуток граніту, лабродариту.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПОЛІСЬКИЇЙ ЛАБРОДАРИТ"

Вид діяльності: видобуток граніту, лабродариту.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЛОК"

Каменеобробні підприємства селища «Рута», «Іван», «Стиль», «Моноліт» – лідери каменеобробної галузі Хорошівського району. Вони постійно нарощують обсяги виробництва з видобутку та обробки природного каменю (габро, лабрадорити, граніт, анортозити). Вироби з декоративного каменю цих підприємств (пам’ятники, облицювальні матеріали) користуються великим попитом в Україні та за її межами.


ПІДПРИЄМНИЦТВО

Підприємницьке середовище в громаді сформоване під впливом внутрішньої соціально-демографічної та економічної ситуації. Наразі на території Іршанської ОТГ функціонують суб'єкти підприємницької діяльності різноманітних організаційно-правових форм дрібнотоварного виробництва, що здійснюють самостійну, інноваційну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність з метою отримання економічного й соціального ефекту.

До суб'єктів малого підприємництва належать:

  • товарні особисті селянські господарства Добринської сільської ради, діяльність яких спрямована на вирощування сільгосппродукції на присадибних ділянках, для подальшої реалізації на місцевому ринку;
  • неаграрні індивідуальні господарства населення;
  • малі підприємства;
  • фізичні особи-підприємці;
  • сфера послуг;
  • банківські установи.

ІНФРАСТРУКТУРА громади

В громаді функціонують комунальні заклади:

Фото без опису

  1. Комунальний неприбутковий заклад охорони здоров’я «Іршанський центр первинної медико-санітарної допомоги», який обслуговує все населення громади. Заклад забезпечено на умовах оренди автомобілем «швидкої допомоги».

Фото без опису

  1. Заклади освіти – Іршанський НВК «Гімназія-ДНХ» та Добринський НВК з дошкільними дитячими закладами (садочками «Сонечко» і «Білочка»). На балансі закладу - новий шкільний автобус.

Фото без опису

  1. Центр надання адміністративних послуг, який забезпечено сучасним ремонтом,  меблями, технікою та спеціалізованим програмним забезпеченням.  Центром надається 134 види послуг. Налагоджена співпраця з Пенсійним Фондом, Управлінням праці  і  соціального  захисту  та Державною міграційною службою  - для надання населенню, юридичним і фізичним особам якісних послуг в найкоротші терміни та зручний спосіб. За рахунок місцевого бюджету придбано обладнання (робоча станція) для оформлення та видачі паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм та паспортів громадян України у формі картки.

Фото без опису

  1. Комунальний заклад «Центр соціальних послуг», який опікується соціально незахищеними особами (люди похилого віку, ветерани війни та праці, одинокі непрацездатні громадяни), які потрапили в скрутне соціальне становище: це і допомога у влаштуванні до будинків-інтернатів, і обслуговування на дому, надання соціальної допомоги та інше.

Фото без опису

  1. Комунальні заклади - Дитячо-юнацька спортивна школа «Іршанськ», Центр естетичного виховання та Іршанська школа мистецтв - вихованці яких здобувають перемоги на всеукраїнських та міжнародних змаганнях, конкурсах, фестивалях. Утримання цих закладів, а також футбольно-спортивного клубу «Іршанськ» відбувається повністю за рахунок місцевого бюджету.

Фото без опису

  1. Побудовано 2 спортивні площадки із штучним покриттям для міні-футболу і волейболу на території Іршанського НВК «Гімназія-ДНЗ» та в житловому мікрорайоні по вул. Корольова смт.Іршанськ, облаштовано спортивний майданчик із вуличними тренажерами на території гімназії Іршанського НВК.

Фото без опису

  1. З метою забезпечення  дотримання законності і правопорядку, прав і свобод громадян, безпечних умов проживання, на території громади триває процес впровадження і вже ефективно використовується в роботі система відеоспостереження. Проект впровадження розрахований до 2020 року.
  2. Майже в кожному дворі облаштувано дитячі майданчики за рахунок місцевого бюджету та спонсорської допомоги.

Фото без опису

  1. Іршанське комунальне підприємство надає послуги населенню селища з централізованого водопостачання та водовідведення, утримання будинків, споруд та внутрішньо-будинкових систем та прилеглих територій, вивезення ТПВ та ін.

На околиці Іршанська функціонує санаторій-профілакторій, який є підрозділом філії «ІГЗК» АТ «ОГХК». Заклад обладнаний сучасною медичною апаратурою, надає широкий спектр медичних та профілактичних послуг. Функціонує сучасний басейн. Неподалік розташований фізкультурно-оздоровчий комплекс, де вихованці ДЮСШ та всі бажаючі жителі громади мають можливість відвідувати спортивні секції, займатись спортом та вести активний спосіб життя.

Іршанська селищна рада відкрита для співпраці з усіма, хто бажає економічного, соціального і культурного розвитку в громаді. Ми прагнемо створити такі умови для життя, щоб тут було комфортно жити і працювати.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних