A A A K K K
для людей із порушенням зору
Іршанська громада
Коростенський район, Житомирська область

Напади тварин: як діяти і куди звертатися?

Дата: 26.11.2020 08:35
Кількість переглядів: 4096

Випадки нападів тварин, а особливо собак (як чиїхось, так і безпритульних), на людей, у тому числі дітей, завжди привертають до себе особливу увагу громадськості. Тому з’ясуємо: як діяти, якщо сталася така неприємність, і хто нестиме відповідальність за дії тварин?Фото без опису

 

Що говорить закон?

Визначимо спочатку, що ж являє собою така тварина в розумінні законодавства України.

У ст.180 Цивільного кодексу визначено, що тварини є особливим об’єктом цивільних прав. На них поширюється правовий режим речі, крім випадків, установлених законом. Правила поводження з тваринами встановлюються законом.

В ст.1 закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» від 21.02.2006 №3447-IV  (із змінами) міститься визначення термінів «домашні тварини» та «безпритульні тварини».

  • Домашні — «собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі».
  • Безпритульні — «домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини».

У разі спричинення тілесних ушкоджень собакою чи іншою твариною постраждалий може розраховувати на відшкодування матеріальної шкоди:

• спричиненої майну — взуттю, одягу тощо (стст.22, 1166 ЦК);

• спричиненої здоров’ю — витрати на лікування, протезування, санаторно-курортне лікування, щеплення тощо (стст.1195—1199 ЦК).

Також постраждала особа може розраховувати на відшкодування моральної шкоди відповідно до стст.23, 1167—1168 цього кодексу.

 

Хто відповідає за завдану твариною шкоду?

Згідно зі ст.9 закону №3447-IV:

• правила утримання домашніх тварин на території смт Іршанськ затверджено Рішенням виконавчого комітету від 27.03.2014 № 50 «Про затвердження Правил утримання собак, котів і хижих тварин»;

• особи, які утримують домашніх тварин, мають право з’являтися з ними поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх);

• супроводжувати домашню тварину може особа, яка досягла 14-річного віку;

• особа, яка супроводжує тварину, зобов’язана, зокрема, подбати про безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною твариною;

• при супроводженні домашніх тварин не допускається залишати їх без нагляду;

• фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов’язані додержуватися вимог нормативно-правових актів, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фіз- і юросіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин.

Відповідно до ч.4 ст.12 закону шкода, заподіяна особі або майну фізособи, а також шкода, завдана майну юрособи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує. Таким чином, за шкоду, спричинену твариною, відповідає її власник (особа, яка її утримує).

 

Однак постає запитання: хто є відповідальним за безпритульних тварин?

 

Без власника, без відповідальності? Ні!

Згідно зі ст.24 закону, собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але перебувають без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними й підлягають вилову.

 

Для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції собак, в рамках «Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у населених пунктах Іршанської ОТГ гуманними методами на 2017-2020 роки», Іршанською селищною радою укладено договір з КП ЖМР «Центр захисту тварин» на відлов, стерилізацію та вакцинацію безпритульних тварин (собак) в смт Іршанськ з подальшим поверненням на територію перебування. В результаті співпраці протягом 2019-2020 років на території селища близько 80-ти собак пройшли стерилізацію та вакцинацію від сказу. Співпраця з Центром триває і надалі.

 

Тож які мають бути дії у випадку нападу тварини

Слід звернути увагу на те, що факт спричинення тілесних ушкоджень домашньою чи безпритульною твариною потребує правильної фіксації. У разі укусу твариною слід по можливості зафіксувати (сфотографувати чи запам’ятати) її зовнішній вигляд, звернути увагу на наявність чи відсутність у неї ошийника (бирки, інших ідентифікаційних ознак), звернути увагу на те, чи перебувала вона в супроводі власника, роздобути відомості про його особу.

Слід в обов’язковому порядку звернутися до правоохоронних органів із відповідною заявою з метою фіксації факту спричинення твариною тілесних ушкоджень, а також установлення того, чи має вона власника. Такі відомості слугуватимуть доказами факту спричинення тілесних ушкоджень твариною, а також дозволять визначити, є ця тварина домашньою чи безпритульною.

Також необхідно пройти медичне обстеження, у ході якого будуть зафіксовані характер і локалізація тілесних ушкоджень, а також дістати відповідне лікування (за необхідності). Слід фіксувати витрати на лікування та зберігати документи на придбання препаратів, які в подальшому слугуватимуть доказами розміру матеріальної шкоди, спричиненої здоров’ю.

Якщо буде встановлено, чия це тварина (домашня чи безпритульна), тоді в разі відмови її власника від добровільного відшкодування завданої матеріальної та (або) моральної шкоди, остання може бути відшкодована в судовому порядку за позовом постраждалої особи.

 

Матеріал про те, як діяти під час нападу собаки, може бути корисним: https://ukr.media/animals/344858/.

 

Бережіть себе і будьте здорові!


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь